Potěšení (nejen) pro klavíristy

Začátek nového školního roku 2006/2007 přinesl zvláště našim klavíristům a všem příznivcům klavírního umění milé překvapení: nové klavírní křídlo z dílny společnosti „Bohemia Piano“ v Hradci Králové.

Továrna v Hradci Králové

Bývaly časy, kdy bylo možné piano najít téměř v každé domácnosti. Jeho široké uplatnění jako nástroje doprovodného, sólového či vedoucího orchestr, pomůcky skladatele nebo prostě jako krásného kusu nábytku jej staví do nepřekonatelného postavení mezi ostatními nástroji. K tomu přispívá i tvrzení, že každý je schopný zahrát na piano aspoň něco. Piano tak zůstává oblíbeným nástrojem od pozoruhodného návrhu italského výrobce cembal B.Cristoforiho v devadesátých letech 17. století až do dnešních dní.

Historický klavír

V moderní době, kdy o chvíle volného času usiluje tolik jiných aktivit, může kvalitní klavír nabídnout potenciálnímu hudebníkovi uspokojivou motivaci
k tomu, aby obětoval potřebný čas ke cvičení na nástroj. Piano se stovkami skrytých pohyblivých částí je - přes pevnou konstrukci - relativně citlivým nástrojem. A čím krásnější je jeho tón, tím větší je chuť naučit se jej také ovládat.

Skryté části klavíruSkryté části klavíru

Obchody s klavíry mají pro řadu lidí jakési kouzlo: jeden nádherně vyleštěný klavír vedle druhého, klávesy září, zvou kolemjdoucího, aby se zastavil a zkusil jejich jedinečný zvuk. Koupě klavíru může být různým zážitkem. Jistě je tu skutečnost nákladné koupě. Je tu však také významný závazek, vyžadující pečlivý výběr a rozvážení. Ačkoliv v mnoha případech přispějí k rozhodování mezi pianinem a klavírem (křídlem) především prostorové možnosti a cena, každý z nástrojů nabízí individuálním potřebám pianisty něco jiného.
Řada zákazníků zvolí pianino proto, že je nenáročné na prostor. Klavír (křídlo) má delší struny, vynikající mechaniku a jeho horizontální plocha vyhovuje doprovodům a koncertům. Obecně platí, že čím větší je piano, tím plnější je jeho tón a širší jeho dynamické spektrum.

PianinoKřídlo

Všechny tyto hodnoty ospravedlňují větší investice. Koupě nového piana (křídla) znamenala pro naši školu velmi podstatnou investici - v její dosavadní historii snad tu nejvyšší. Všichni ji však spojujeme i s velkými nadějemi. Pro každého správného hudebníka je jistě právě ten jeho hudební nástroj jako milovaný přítel. Každý má své mimořádné postavení. Má ho i ještě novotou dýchající klavírní křídlo JANÁČEK v našem školním sále.
A zde má jedinečnou roli: čeká na dobu, kdy bude moci poskytovat radost a útěchu - vytvářením nádherných zvuků a melodií i svým ještě hezkým zevním vzhledem. Chce být ozdobou nejen našeho hojně navštěvovaného sálu, ale také chce vnášet krásu do našich srdcí. Mějme to na paměti a vždy k němu přistupujme s úctou a péčí.

Klavírní křídlo   Mladí klavíristé u nového nástroje